ZN Plus 6/2017 – ALERGOLOGIE

téma ZN Plus: ALERGOLOGIE

Primární prevence alergických nemocí
Alergie vzniká jako porucha aktivní imunitní tolerance. Velmi se liší pohledy na tuto problematiku dané stále probíhajícím, nesjednoceným výzkumem i komerčními zájmy, znemožňujícími jednotné hodnocení.

Atopický ekzém a fotosenzitivita
Asi 10 % nemocných udává zhoršení po expozici slunečnímu záření. Příčin může být celá řada – fotosenzibilizace zevními i vnitřními léčivy nebo i vysoká iritabilita atopické kůže či koincidence s některou z imunologicky zprostředkovaných fotodermatóz. Přidružená fotosenzitivita může vznikat mj. snadnou dráždivostí atopické kůže.

Léčba alergické rýmy
Alergická rýma zhoršuje kvalitu života pacientů a je rizikem pro vznik závažných komplikací. Léčí se komplexně a dlouhodobě. Zdravotní péče i léky pro alergiky jsou u nás dostupné v plném rozsahu. Nedostatečný efekt léčby je často dán špatnou spoluprací pacienta s podceněním nemoci. Někteří dokonce považují mírnou rýmu za normální stav.

Kazuistika chronického žilního onemocnění v ordinaci VPL
Výskyt žilních chorob se v dospělé populaci odhaduje až na 60 %. Nejčastěji jde o teleangiektázie a o varixy. Velmi často tuto problematiku každodenně řeší ve svých ordinacích všeobecní praktičtí lékaři.

 

Více se dočtete v ZN Plus 6/2017.
Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

zn_predplatne-info

Share