ZN Plus 4/2017 – ALERGOLOGIE / IMUNOLOGIE

téma ZN Plus: ALERGOLOGIE / IMUNOLOGIE

Nová kombinační léčba alergického astmatu
Singapurská studie se zaměřila na vývoj kombinace solidní formy nesteroidního antiflogistika oxaprozinu a salbutamolu, léku na bronchiální astma. Cílem je protizánětlivé léčivo, které bude zároveň usnadňovat dýchání.

Co přivádí pacienty do imunologických a alergologických ordinací?
Výjimkou v ordinacích nejsou pacienti s chronickými gastrointestinálními a urologickými problémy. V rámci diagnostického postupu je důležitá zejména podrobná anamnéza, klinické vyšetření a využití specializovaných laboratorních a zobrazovacích metod.

Opakované respirační infekce v dětském věku – problém, nebo normální stav?
Opakované respirační infekce postihují 6–10 % dětí do 6 let věku, a jsou tak jedním z nejčastějších důvodů jejich návštěv praktického lékaře. Někdy je problém „stonavosti“ dětí zveličován, zejména rodinami, v některých případech ale může naopak uniknout faktor, který zásadně mění situaci.

FOCUS – Historie randomizovaných kontrolovaných studií
„Jedinou cestou, jak správně zhodnotit terapeutický přípravek, je ‚metoda střídavých případů‘, a to i přesto, že některá doporučení lékařů mohou být impresivní,“ varoval v roce 1936 editorial předního vědeckého časopisu před přílišnou důvěrou v kazuistiky a doporučení expertů.

 

Více se dočtete v ZN Plus 4/2017.
Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

zn_predplatne-info

Share