Zdravotnictví musí být i nadále dostupné pro všechny, říká nový ministr

Vedení ministerstva zdravotnictví se ujímá dosavadní úspěšný ředitel motolské nemocnice JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA (ČSSD). Zatímco odborná veřejnost doufá ve více peněz pro zdravotnictví, pacientům jde především o kvalitní a dostupnou zdravotní péči. Oba tyto požadavky se nový ministr pokusí naplnit. Času má však málo – do cíle v podobě sněmovních voleb zbývá už jen necelý rok.

Prioritou nového ministra zdravotnictví má být lékařská péče, která je dostupná pro všechny občany bez ohledu na jejich finanční a sociální situaci. „Ať jste docent nebo zedník, máte jistotu, že dostanete úplně stejnou péči,“ říká nově jmenovaný ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík s tím, že tento princip musí zůstat zachován.

Miloslav Ludvík je zejména mezi zdravotnickou veřejností znám jako velmi úspěšný manažer Fakultní nemocnice Motol, kterou řídil bezmála 17 let – od roku 2000 až do současnosti, kdy se ujímá ministerského postu. Ten mu byl podle jeho vlastních slov nabídnut v minulosti již několikrát – vždy však tuto obvykle nevděčnou roli odmítl. Tentokrát už ovšem výzvu předsedy vlády Bohuslava Sobotky přijal a kromě dokončení legislativních prací, které započal jeho předchůdce Svatopluk Němeček (ČSSD), si stanovil zdánlivě protichůdné cíle – zabránění plíživému růstu spoluúčasti pacientů a současně zajištění většího balíku peněz pro zdravotnictví.

Protiváha Andreji Babišovi
Velká část odborné veřejnosti věří, že se úspěšnému řediteli nemocnice s obratem téměř osm miliard korun může podařit získat pro resort více peněz už proto, že jako čistokrevný manažer bude – na rozdíl od svého předchůdce Svatopluka Němečka, jenž byl původním povoláním lékař – ministru financí Andreji Babišovi (ANO) rovnocenným soupeřem. Právě strážce státní kasy Andrej Babiš totiž často úspěšně vzdoroval legislativním snahám bývalého ministra zdravotnictví, jež měly peníze do zdravotnictví přivést.

 

Více se dočtete ve Zdravotnických novinách č. 23/2016.
Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

Share