Zachování úrovně zdravotní péče bude vyžadovat více peněz, tvrdí lékaři

Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou lékařskou komoru (ČLK) se už téměř polovina Čechů setkala ve zdravotnictví s problémy vyplývajícími z nedostatku lékařského personálu v nemocnicích. Dvě třetiny pacientů uvedly, že se jich dotýkají problémy, se kterými se zdravotnictví potýká.

Podle prezidenta ČLK MUDr. Milana Kubka lidé vnímají zhoršení dostupnosti zdravotní péče, což zahrnuje i prodloužení čekání v ordinacích či na objednaný zákrok. Z průzkumu ČLK současně vyplývá, že standard zdravotní péče je pro lidi důležitý – 86 procent lidí si přeje jeho zachování i za cenu, že by to znamenalo vyšší příliv finančních prostředků do zdravotnictví ze státního rozpočtu.

„Češi potřebují služby lékařů často, ať už se jedná o návštěvy kvůli receptům, zodpovědné preventivní prohlídky či řešení urgentních potíží. Sedm procent populace dokonce potřebuje kontroly u lékaře hned několikrát do měsíce. Minimálně jednou za půl roku či častěji musí navštívit lékaře skoro polovina respondentů,“ říká M. Kubek.

Češi využívají zdravotní péči poměrně hojně. Čtvrtina obyvatel se podle ČLK obrací na lékaře v akutních případech alespoň jednou za půl roku a plná třetina respondentů uvedla, že v posledních třech letech byla alespoň jednou hospitalizována. Téměř čtyři lidé z pěti uvádějí, že stavu zdravotnictví věnují zvýšenou pozornost. Jen 21 procent respondentů tvrdí, že se jich potíže oboru netýkají. „Češi situaci bedlivě sledují a o tom, že zdravotnictví není v krizi, je přesvědčena pouze třetina osob, polovina lidí si myslí opak,“ dodává M. Kubek.

Více se dočtete v aktuálním čísle ZN 13/2016.
Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

Share