Výdaje na zdravotnictví porostou, rezervy se tenčí

Podle zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven, které minulý týden schválila vláda, porostou letos výdaje na zdravotní služby téměř o 6 procent. Do zdravotních služeb tak poputuje o přibližně 14,4 miliardy korun více než loni. Zvýšení umožnil růst příjmů systému zdravotního pojištění, s přebytky se však příliš nepočítá – rezervy naopak klesnou a systém bude zranitelnější.

Zatímco v minulém roce hospodařily zdravotní pojišťovny s přebytkem 2,4 miliardy korun, když příjmy ze zdravotního pojištění činily 263,6 miliard a výdaje 261,1 miliardy, letos bude systém hospodařit vyrovnaně. Podle
zdravotně pojistných plánů, které minulý týden vláda posvětila, mají příjmy i výdaje v tomto roce dosáhnout částky 276,6 miliardy korun. Pojišťovny tak letos vyberou o 13 miliard více než v loňském roce – tři čtvrtiny tvoří vlastní výběr pojistného, třetinu pak platby státu za státní pojištěnce (viz tabulku Plánované příjmy systému v roce 2017). Systém veřejného zdravotního pojištění by měl letos získat větší množství peněz především díky zvýšení platby za státní pojištěnce, která v tomto roce vzrostla o 50 korun na 920 korun na osobu a měsíc. Příjmy systému dále pozitivně ovlivní i ministerstvem financí předpokládaný nárůst objemu mezd a platů o 5 %, zvýšení minimální mzdy z 9900 korun na 11 000 korun a nárůst mezd ve veřejné správě.

zdroj: Ministerstvo financí ČR

Stoprocentní čerpání

Takto získané peníze navíc však systém podle předpokladu v tomto roce téměř ze 100 procent vyčerpá. Z již zmíněné souhrnné částky 276,6 miliardy korun poputuje drtivá většina prostředků na zdravotní služby – 267,3 miliardy. Druhou nejvyšší položku v tomto výčtu činí provozní výdaje – 7,08 miliardy korun (viz tabulku Plánované výdaje systému v roce 2017).

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

V případě výdajů na zdravotní služby se jedná o nárůst zhruba 14,4 miliardy korun. V hrubém přepočtu prostředků z veřejného zdravotního pojištění na jednoho pojištěnce tak na jednoho pacienta připadne v tomto roce 26 456 Kč, zatímco v roce předchozím to bylo jen 25 009 korun.

Co se týká přepočtu z prostředků určených pouze na zdravotní služby, průměrné náklady na jednoho pojištěnce porostou o 1351 korun a budou činit 25 536 korun.

Nejvíce přitom plánuje vydat na jednoho pojištěnce Všeobecná zdravotní pojišťovna – 27 371 korun. Tato největší zdravotní pojišťovna u nás má ale současně i nejvyšší příjmy na jednoho pojištěnce, a to 28 160 korun. Ostatní zdravotní pojišťovny se v příjmech pohybují v rozmezí 23 115 až 25 567 korun na pojištěnce. Nárůst výdajů na zdravotní služby je ovšem do velké míry ovlivněn úhradovou vyhláškou, do níž se promítla vládní priorita zvyšování mezd a platů pracovníků ve zdravotnictví….

 

Více se dočtete ve Zdravotnických novinách č. 12/2017.
Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

 

TIŠTĚNÁ VERZE PRO LÉKAŘE (s odbornou přílohou ZN Plus) – ON-LINE OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ >

Roční předplatné 1196 Kč (52 čísel)

Jednotlivý výtisk 26 Kč

Distribuci zajišťuje společnost SEND Předplatné.

Roční předplatné 988 Kč (52 čísel)

Jednotlivý výtisk 22 Kč

Distribuci zajišťuje společnost SEND Předplatné.
Share