Vleklá bitva skončila, senát schválil beze změny protikuřácký zákon

Od konce května tohoto roku se Česká republika zařadí mezi země, kde platí absolutní zákaz kouření v restauracích a hospodách. Senátoři po téměř pětihodinové debatě schválili návrh tzv. protikuřáckého zákona, a to beze změn. Zákon nyní dostal k podpisu prezident republiky Miloš Zeman.

Vzhledem k tomu, že prezident republiky Miloš Zeman předeslal, že tzv. protikuřácký zákon – zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek – vetovat nebude, stane se 30. květen tohoto roku z pohledu ochrany veřejného zdraví historickým okamžikem. „Vyhlašuji 30. května 2017 dnem posledního típnutí. Jsem opravdu velmi rád, že senát projevil zdravý rozum a náš návrh protikuřáckého zákona podpořil. Vítězí tak zájmy ochrany zdraví nás všech, což kvituji s potěšením nejen jako ministr zdravotnictví, ale i jako zodpovědný občan a otec rodiny. Věřím, že i pan prezident připojí svůj podpis pod tuto normu,“ vyjádřil své přesvědčení ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který si „dotažení“ protikuřáckého zákona vytkl jako jednu ze svých priorit v rámci svého 11měsíčního angažmá v čele resortu. „Chci, abychom své děti a ideálně všechny lidi v naší zemi naučili vnímat, že zodpovídají za své zdraví. Aby se pro ně ochrana zdraví před účinky tabákových výrobků a alkoholu stala normálním návykem, stejným jako třeba mytí rukou,“ dodal ministr s narážkou na skutečnost, že tento zákon má chránit především děti a mladistvé.

Striktní ochrana zdraví má podporu veřejnosti
Podle Miloslava Ludvíka má tzv. protikuřácký zákon velkou podporu veřejnosti. „.Přijetí takovéto úpravy podporuje značná část veřejnosti, která se v některých průzkumech pohybuje na hranici 80 procent,“ uvedl ministr Ludvík. Problém s rozšířením míst, kde se nesmí kouřit, ani s úpravami týkajícími se prodeje a podávání alkoholu tak nemá ani řada konzumentů obou těchto návykových látek.

 

Více se dočtete ve Zdravotnických novinách č. 5/2017.
Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

zn_predplatne-info

Share