Foto: Filip Kůt Citores

Vláda potvrdila zvýšení peněz pro sestry ve směnných provozech od 1. července

Vláda potvrdila avizované vyčlenění peněz na navýšení odměn pro zdravotní sestry pracující ve směnném provozu. Ať už tyto sestry pracují pro stát či soukromý subjekt, měly by si všechny od 1. července tohoto roku polepšit o významných 2000 korun. Soukromé nemocnice budou moci čerpat prostředky na tento příplatek ze speciálního dotačního programu ministerstva.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík si pomalu může odškrtnout jeden ze svých politických slibů, Který učinil krátce po svém jmenování do funkce. Od prvního dne letních prázdnin si polepší všechny zdravotní sestry pracující ve směnném provozu o 2000 korun. Právě tyto sestry v nemocnicích nejvíce chybějí. Podle ministra zdravotnictví jsou právě sestry pracující u lůžek ve směnném provozu nejvíce zatížené a je třeba jejich práci zvláště finančně ocenit – už proto, aby měly o jeden důvod méně z nemocnice odejít.

Na řadě míst v České republice je poskytování nemocniční péče do velké míry limitováno právě počtem ošetřovatelského personálu, zvláště pak počtem úvazků vysoce kvalifikovaných všeobecných sester. Ředitelé nemocnic se už opakovaně nechali slyšet, že chod některých oddělení může výrazně ovlivnit i výpadek několika málo sester třeba kvůli nemoci či odchodu na mateřskou – o podání výpovědi nemluvě. Problémy s personálem mají nejčastěji na internách a v léčebnách dlouhodobě nemocných, ale potíže se nevyhýbají ani jiným typům pracovišť. Jedno mají tato pracoviště společné – jde o nepřetržité provozy.

Náročnost práce v nepřetržitém provozu je pro pracovníky z mnoha důvodů náročná a vyčerpávající, tento typ provozu je ovšem náročný i organizačně při obsazování služeb s velmi omezeným množstvím personálu. „Z dlouholetých zkušeností ve vedení nemocnice vím, že směny u lůžka pacienta patří k nejnáročnějším službám zdravotnického personálu vůbec. Od 1. července letošního roku proto dostanou přidáno všechny sestry u lůžka ve směnném provozu 2 000 korun, a to bez ohledu na to, zda pracují ve státní nebo soukromé nemocnici, přesně jak jsem slíbil,“ uvedl po jednání vlády minulou středu ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Dotace na mzdy

Zatímco u přímo řízených nemocnic ministerstva se bude jednat o příplatek za směnnost, soukromé nemocnice pak budou moci čerpat 2 000 korun za směnu pro sestru u lůžka z dotačního programu, kam se o něj budou moci přihlásit. „Tento dotační program bude pro soukromé nemocnice připraven do 1. července, o jeho startu budou nemocnice informovány.

600 milionů korun na splnění tohoto plánu právě vyhradila vláda ze státního rozpočtu, dalších 400 milionů potřebných pro soukromé nemocnice půjde z rezerv našeho ministerstva,“ vysvětlil postup ministr zdravotnictví a dodal, že celoroční náklady na takové navýšení budou zhruba dvě miliardy korun. Pro rok 2018 už prý s výdaji na příplatky sestrám za směnný provoz u lůžka bude počítat úhradová vyhláška.

(fkc)

 

Článek vychází ve Zdravotnických novinách č. 23/2017.

Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

 

TIŠTĚNÁ VERZE PRO LÉKAŘE (s odbornou přílohou ZN Plus) – ON-LINE OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ >

Roční předplatné 1196 Kč (52 čísel)

Jednotlivý výtisk 30 Kč

Distribuci zajišťuje společnost SEND Předplatné.

Roční předplatné 988 Kč (52 čísel)

Jednotlivý výtisk 26 Kč

Distribuci zajišťuje společnost SEND Předplatné.

 

Share