Vláda posoudí poslanecký návrh na elektronizaci zdravotnictví

Umožnit vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě, digitalizovat stávající dokumentaci a celkově tak snížit administrativní zátěž, která je kladena na zdravotníky, by měl návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví z dílny poslanců hnutí ANO. Návrh ale musí posoudit nejprve vláda a velkou otázkou zůstává i to, zda zbude dostatek času na prosazení této normy do podzimních voleb.

Přestože vláda v listopadu minulého roku schválila Národní strategii elektronického zdravotnictví na období 2016–2020, která počítá i s vytvořením samostatného zákona o elektronickém zdravotnictví, skupina poslanců z hnutí ANO se rozhodla přijít s vlastním návrhem tohoto zákona. „Doposud nebyl předložen plán legislativních prací obsahující konkrétní termíny a ministerstvo zdravotnictví rovněž nezveřejnilo žádný věcný záměr právního předpisu či jiný návrh k provedení potřebných změn,“ zdůvodňují autoři předkládané normy svůj krok s tím, že bývalé vedení ministerstva zdravotnictví nereflektovalo apel poslaneckého výboru pro zdravotnictví, který toto požadoval.

Podle předsedy poslaneckého výboru pro zdravotnictví Rostislava Vyzuly (ANO), který je iniciátorem předlohy, má tedy tento návrh zákona řešit zejména nejakutnější legislativní nedostatky v oblasti elektronizace. „Návrh zákona je zaměřen na změny v úpravě zdravotnické dokumentace a jejího vedení v elektronické podobě. Současná právní úprava představuje z hlediska elektronizace nejvýraznější omezení pro provoz a rozvoj poskytovatelů zdravotních služeb v České republice a brání nasazení technologií přinášejících vyšší kvalitu péče pro pacienty, menší administrativní zátěž pro zdravotnické pracovníky i úspory provozních nákladů,“ uvádějí autoři návrhu v důvodové zprávě.

Tři pilíře zákona
Poslanecká předloha zákona o elektronizaci zdravotnictví počítá s již existující Národní strategií elektronického zdravotnictví. Samotný zákon tvoří tři části. První část zákona zřizuje Národní centrum elektronického zdravotnictví, které bude mít úkoly a pravomoci, jež jsou podle předkladatelů v souladu s již schválenou strategií.

 

Více se dočtete ve Zdravotnických novinách č. 11/2017.
Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

zn_predplatne-info

Share