Ústavní soud rozhodne o osudu úhrad zdravotnických prostředků

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí své rozhodnutí o návrhu skupiny senátorů na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění. Senátoři kritizují systém, kterým pojišťovny stanovují úhrady zdravotnických prostředků. Senátorům vadí netransparentnost a příliš velký manévrovací prostor pro pojišťovny.

„Ústavní soud dnes rozhodne v dlouho očekávaném sporu o tom, které zdravotnické prostředky jsou hrazeny a pojišťovny je proplácejí. Předmětem sporu je ustanovení zákona, že se hradí jen tzv. ekonomicky nejméně náročná varianta“ zdravotnického prostředku, jejíž cenu zjišťuje pojišťovna „průzkumem trhu,“ osvětluje jádro sporu expert na zdravotnické právo ze společnosti PwC Legal Ondřej Dostál.

Mezi zdravotnické prostředky patří například vozíky, berle, sluchadla, brýlové čočky a množství dalších, často velmi sofistikovaných pomůcek. Každoročně se za ně vynakládají miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění i z kapes pacientů. Podle senátorů by měl zákon jednoznačně popisovat proceduru stanovení výše úhrady konkrétního prostředku.

Významný dopad na pacienty

Ke kritice se v květnu při projednávání návrhu před plénem ÚS připojili zástupci zdravotně postižených, výrobců i dodavatelů zdravotnických prostředků. Podle Dostála je napadána především praxe tzv. číselníků, které vytvářejí pojišťovny a jež reálně vymezují, co budou lékaři pacientům bezplatně nabízet.

„Nález Ústavního soudu vnese více světla do toho, na které pomůcky mají pacienti nárok zdarma a na které si musí připlatit“, říká O. Dostál, podle kterého by dnešní rozhodnutí ústavních soudců mohlo vyřešit problém tzv. falešných nadstandardů.  „Očekáváme, že by toto rozhodnutí mohlo vyřešit problém tzv. falešného nadstandardu, tedy medicínsky potřebných zdravotních pomůcek, které jsou sice dle zákona hrazeny, nelze si na ně připlatit, ale nenalézají se v číselnících pojišťoven a proto je lékař v praxi nemůže vykázat k plné úhradě. Následkem toho buď radši nejsou vůbec nabízeny, nebo jsou dopláceny formou nejrůznějších sponzorských darů či jiných mimoprávních nástrojů“, vysvětluje O. Dostál.

Kromě nároků pacientů bude mít rozhodnutí významný dopad i na zdravotní pojišťovny a na výrobce zdravotnických prostředků. Rozhodnutí by mělo být vyhlášeno dnes mezi 9.30 a 11.00 hodin. O nálezu ústavních soudců budeme podrobněji informovat v příštím vydání Zdravotnických novin.

(fkc, ČTK)

 

Více se o osudu úhrad zdravotnických prostředků dočtete ve Zdravotnických novinách  č. 25/2017.

Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

 

TIŠTĚNÁ VERZE PRO LÉKAŘE (s odbornou přílohou ZN Plus) – ON-LINE OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ >

Roční předplatné 1196 Kč (52 čísel)

Jednotlivý výtisk 30 Kč

Distribuci zajišťuje společnost SEND Předplatné.

Roční předplatné 988 Kč (52 čísel)

Jednotlivý výtisk 26 Kč

Distribuci zajišťuje společnost SEND Předplatné.

 

Share