Protikuřácký zákon je prospěšný. Jeho zmírnění nejspíše neprojde

Necelý rok po uvedení tzv. protikuřáckého zákona do praxe začala poslanecká sněmovna projednávat návrh na jeho zmírnění. Jak se ale zdá, současná přísná podoba zákona má mezi politiky i odborníky více zastánců než odpůrců. Ukázala to jak probíhající diskuse ve sněmovně, tak řada dalších prohlášení politiků i odborníků – na uvažování o změně zákona je ještě brzy. Průběžná data ukazují spíše na pozitivní vliv na zdraví obyvatel a veřejnost s restrikcemi většinově souhlasí.  Návrh novely tak bude čelit zamítnutí již v prvním kole.

Česká republika má za sebou necelý rok platnosti tzv. protikuřáckého zákona, který výrazně omezuje kouření na veřejných místech. Nejvíce diskutabilní byl přitom absolutní zákaz kouření v restauracích. Právě tuto část zákona se snaží změnit skupina poslanců okolo tradičního zastánce kuřáren poslance Marka Bendy (ODS). Návrh se ale vesměs nesetkává s pochopením, i když se podpora ve sněmovně postupně přelévá a není až tak závislá na stranické příslušnosti.

Zásadním odpůrcem novely je ovšem ministerstvo zdravotnictví. Podle šéfa resortu Adama Vojtěcha je případná změna tohoto zákona po 11 měsících nerozumná nejen z odborného medicínského hlediska. „Z mého pohledu nejen jako ministra zdravotnictví, ale jako právníka je to nepřijatelné, protože měnit zákon po takto krátké době bez nějakého komplexního vyhodnocení je zkrátka špatná praxe, a když se podíváme i na zdůvodnění toho návrhu, tak se opírá spíše o pocity navrhovatelů. Nikoliv o nějaká jasná exaktní fakta. Já jakožto ministr zdravotnictví jsem na začátku funkčního období jasně řekl, že pro mě oblast prevence bude jednou ze stěžejních. A právě tento zákon je klíčový v prevenci chorob spojených s kouřením,“ zdůraznil před jednáním ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle kterého je právě podpora prevence jedním z hlavních poslání ministerstva zdravotnictví.

„Když se podíváme, a to jsou jasná čísla, která je možné dohledat z dat zdravotních pojišťoven, ekonomických dat, sociologických dat, tak vidíme, že celkové náklady na kouření – celospolečenské náklady – dosahují sto miliard korun ročně. Denně u nás zemře plný autobus lidí na nemoci spojené s kouřením a ročně je to zhruba 16 tisíc osob, které zemřou na choroby, které mají přímou souvislost s kouřením. Takže toto jsou jasná data. A proti tomu já jako ministr zdravotnictví musím bojovat a budu bojovat, a budu se snažit, aby tato změna zákona neprošla,“ zdůraznil Adam Vojtěch.

Zákon plní svou preventivní roli

Necelý rok je sice možná málo na opravdu objektivní posouzení dopadů zákona, dosavadní data ale ukazují spíše na pozitivní přínos. Zdá se tedy, že se opravdu naplňuje původní záměr zákona – tedy ochrana zdraví veřejnosti. Česká republika byla při přijímání restriktivních kuřáckých zákonů spíše pomalejší než zbytek vyspělého světa, a tak se lze do jisté míry orientovat i podle statistik ze zahraničí, kde podobné zákony fungují už delší dobu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha tato data pozitivní přínos podobných zákonů potvrzují.

„Když se podíváme do zahraničí, kde podobný zákaz platí již delší dobu, tak vidíme, že tento zákon proti kouření má efekty. Naposledy vyhodnocovala takový zákon Velká Británie, kde platí deset let – ty efekty jsou z hlediska snížení prevalence kouření u dospělé populace i u dětí a mladistvých jednoznačné,“ řekl Adam Vojtěch s tím, že je zde patrné snížení počtu cévních mozkových příhod, infarktů i dalších chorob spojených s kouřením. „Věřím tomu, že u nás tento zákon bude mít stejný efekt.

Vidíme to již na prvních datech. Byť tedy samozřejmě jsme opatrní, protože ten čas je velmi krátký, ale v meziročním srovnání v počtu hospitalizovaných u chorob jako je akutní srdeční infakrt, astma, ischemická choroba srdeční, a podobně, tak ten pokles je jednoznačný. Pohybujeme se někde kolem deseti až šestnácti procent meziročně, jak se podíváme na nějakou delší časovou řadu, několik let zpátky, tak jsme nikdy nezaznamenali takto vysoký pokles hospitalizovaných v těchto diagnózách,“ poznamenal ministr Vojtěch, podle kterého je velmi pravděpodobné, že právě omezení kouření na veřejnosti k tomuto významně přispělo.

Češi nejsou jiný živočišný druh

Pokud má zákon, resp. omezení kouření na veřejných místech jasně pozitivní efekt v zahraničí, není důvod, aby jej neměl i u nás. Podle profesorky Evy Králíkové – vedoucí Centra pro závislé na tabáku – nelze předpokládat, že by právě u nás byly výsledky odlišné od zahraničí. „Nepředpokládám, že by česká populace byla nějaký jiný živočišný druh než zbytek světa.,“ poznamenala Králíková, podle níž je pravděpodobné, že dosavadní pozitivní statistiky opravdu souvisejí s omezením kouření.

„Kouření poškozuje cévy dvojím způsobem. Samozřejmě jeden je ten trvalý – kornatění tepen a s tím se nedá nic dělat. Pak je tady ale ten rychlý vliv kouření. V zásadě už po několika minutách v zakouřeném prostředí jsou prokazatelné změny na výstelce cév. Ale na druhou stranu tento vliv také zase rychle zmizí. A proto lze ten efekt prokázat rychleji. Kouření způsobuje tento rychlý efekt hlavně u mladých lidí do šedesáti let. A když se podíváte na ta čísla, tak vidíte, že je tam významný rozdíl a významně větší pokles právě u mladých lidí,“ vysvětlovala profesorka Králíková novinářům, proč je přesvědčena že uvedené statistiky mají souvislost s protikuřáckým zákonem.

Kompletní výsledky průzkumu STEM pro MZ ČR naleznete ZDE

Trpí jen tabákový průmysl

Ještě před uvedením zákona do praxe se hodně diskutovalo o možných negativních dopadech na restauratéry. Toto téma bylo později otevřeno ještě dvakrát, a to vždy před volbami. Jak ale ukázal průzkum agentury STEM, který si nechalo ministerstvo zdravotnictví zpracovat, většina populace dnes vnímá zákon pozitivně. A co víc? Podle ministra zdravotnictví nepředstavuje zákon zdaleka takovou pohromu ani pro provozovatele restauračních zařízení.

„Drtivá většina veřejnosti považuje ten zákaz za správný, a také je zajímavé, že u drtivé většiny veřejnosti nemá zákaz kouření vliv na návštěvnost v restauračních zařízeních. Dokonce u dvaceti procent je to tak, že do restaurace chodí více, nebo nechodili a teď chodí. Takže myslíme si, že ta data, která, která jsou, která poskytujeme v rámci onoho průzkumu, jednoznačně ukazují, že i veřejnost je pro to, aby byl ten současný stav zachován,“ řekl Adam Vojtěch, podle kterého má však tento zákon výrazně negativní dopad na tabákový průmysl.

„Společnosti Phillip Morris celosvětově poklesl prodej cigaret o šestnáct procent, takže je jasné, že podobné zákazy nejenom u nás, ale i v jiných zemích mají vliv na tabákový průmysl. A já myslím, že to je správně, protože toto je byznys, který je byznysem se smrtí. Skutečně kvůli kouření lidé umírají a my proti tomu chceme bojovat, jakožto ministerstvo zdravotnictví, abychom měli například prostředky na léčbu vzácných onemocnění u dětí, které stojí obrovské peníze a nejsou to preventabilní choroby. Ty děti si za to nemohou, ale u těchto chorob, které jsou spojené s kouřením, tak tam jednoznačně prevence je nekouřit a omezit prostor, kde je kouření povoleno,“ myslí si Adam Vojtěch.

Filip Kůt Citores

Foto: MZ ČR


Více se dočtete ve Zdravotnických novinách č. 18/2018.

Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

Roční předplatné 1456 Kč (52 čísel)

Jednotlivý výtisk 30 Kč

Distribuci zajišťuje společnost SEND Předplatné.

Roční předplatné 1196 Kč (52 čísel)

Jednotlivý výtisk 26 Kč

Distribuci zajišťuje společnost SEND Předplatné.

 

Share