Praktičtí lékaři si stěžují: eRecept nás zdržuje

Praktičtí lékaři vystavují průběžný účet elektronickým receptům. Podle Sdružení praktických lékařů eRecept praktiky zdržuje, systém padá a tisícům z nich prý stále ještě nedorazil certifikát ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), i když o něj ústav požádali včas.

Nejvíce receptů na léky vystavují praktičtí a ambulantní lékaři. Jakýkoliv nedostatek v systému tedy právě oni zaznamenají nejdříve. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů (SPL ČR) Petra Šonky kritizované a obávané nedostatky systému trvají i po jeho ostrém spuštění. „Díky vstřícnosti nového ministra zdravotnictví a jím avizovanému pardonu těm, kteří nebudou v novém roce schopni eRecept vystavit, nenastala krize. Pacienti se ke svým lékům dostali. Nedostatky systému ale trvají i nadále – odezva z centrálního úložiště není okamžitá a systém občas padá, což prodlužuje dobu ošetření pacienta, lidé si stěžují na problémy při výdejích v lékárnách,“ říká Petr Šonka. Podle SPL ČR praktičtí lékaři, kteří kromě své ordinace chodí vypomáhat do nemocnic na pohotovost, zase řeší, jak vystavovat eRecepty tam, případně činnost pro nemocnice raději ukončili. Musí totiž svůj elektronický podpis a certifikát, který jim SÚKL přidělil, přenášet do cizích počítačů a nemocničních systémů. „Bojí se případného zneužití elektronického podpisu, kterým lze podepsat v podstatě cokoli,“ upozorňuje Šonka.

Ztráta komfortu pro lékaře i pacienty

Problémy s eRecepty řeší například endoskopické centrum v Kolíně. Pacienti, kteří se chystají na zákrok, dříve dostávali od sestry na recepci recept na projímadlo. Od té doby, co je povinný eRecept, musí prý pacienti do ambulance dvakrát – jednou pro recept a jednou na endoskopii. „Ambulance je proto v současnosti přetížená a doba přijetí k zákroku se výrazně prodlužuje. Endoskopické centrum to tedy muselo vyřešit tím, že oslovilo praktické lékaře v kraji, aby pacienta vybavili eReceptem na projímadlo sami,“ líčí sdružení praxi od zavedení povinných eReceptů.

Podle průzkumu, který sdružení provedlo mezi svými členy, prý více než polovina lékařů zaznamenala při výdeji eReceptu nějaký problém. Z oslovených 500 lékařů prodloužil eRecept ordinační dobu přesně 75 % z nich. Více než 24 % lékařů dle průzkumu strávilo s pacientem kvůli jednomu eReceptu až o 3 minuty déle. Více než 50 % pacientů si prý také svým ošetřujícím lékařům stěžovalo na problém při vydávání eReceptu v lékárnách.

Slabiny systému zůstávají nevyřešeny

Kromě toho podle SPL ČR tisícům lékařů stále nedorazil certifikát ze SÚKL, i když o něj prý požádali včas. Tito lékaři tedy recepty předepisují zatím jen papírově. „Celkem 7000 lékařů na přidělení certifikátu stále čeká,“ uvádí sdružení.

„Pokud projde zákon, který by měl roční období bez sankcí garantovat, je to vstřícný krok. Neřeší ale slabiny systému, mezi které patří zejména uživatelsky nepřátelské prostředí, chybějící lékový záznam, pomalá odezva z centrálního úložiště či nesrozumitelné pokyny přicházející z centrálního úložiště v situaci, kdy se nedaří eRecept vystavit. Zásadní chybou řešení je nutnost používat elektronický podpis, což představuje pro lékaře riziko,“ vysvětluje Šonka, podle kterého proto lékaři trvají na zavedení jednotného certifikátu zdravotnického pracovníka, který by elektronický podpis nahradil.

„Vzhledem k tomu, že si existenci těchto nedostatků odpovědná místa zatím ani nepřipouštějí a tváří se, že vše běží bez problémů, obávám se, že k jejich odstranění nebude pouhý jeden rok stačit. Pokud stát nechce, aby se problém pouze o rok odložil, a jde o to vytvořit skutečně funkční eRecept, je třeba na tom začít co nejdříve pracovat,“ apeluje na příslušné instituce Petr Šonka.

 

 Filip Kůt Citores

 Více se dočtete ve Zdravotnických novinách č. 04/2018.

Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

 

Roční předplatné 1456 Kč (52 čísel)

Jednotlivý výtisk 30 Kč

Distribuci zajišťuje společnost SEND Předplatné.

Roční předplatné 1196 Kč (52 čísel)

Jednotlivý výtisk 26 Kč

Distribuci zajišťuje společnost SEND Předplatné.

Filip Kůt Citores

 Více se dočtete ve Zdravotnických novinách č. 03/2018.

Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

 

Roční předplatné 1456 Kč (52 čísel)

Jednotlivý výtisk 30 Kč

Distribuci zajišťuje společnost SEND Předplatné.

Roční předplatné 1196 Kč (52 čísel)

Jednotlivý výtisk 26 Kč

Distribuci zajišťuje společnost SEND Předplatné.

 

Share