Adresát:
MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA
náměstek pro zdravotní pojištění MZ ČR
Vážený pane náměstku, vzhledem k právě probíhajícímu Dohadovacímu řízení o úhradách zdravotní péče pro rok 2018 a ve světle informací, které jste sdělil při setkání vedení Ministerstva zdravotnictví ČR a zástup-ců KSL, Vás žádáme o naplnění příslibu z 15. 9. 2016.
Připomínáme, že SPL ČR při protestech praktických lékařů na podzim roku 2016 požadovalo šestiprocentní navýšení kapitace, které by spravedlivě promítlo desetiprocentní navýšení ceny lékařské práce z roku 2016 do výše kapitační sazby v roce 2017.
Na zmíněné schůzce vedení ministerstva a VZP navrhlo rozdělit, vzhledem ke svým finančním možnostem, požadované navýšení do dvou etap. Polovina byla realizována v roce 2017 a k dalšímu navýšení mělo dojít v roce 2018. Zástupci praktických lékařů to přijali jako vstřícný krok a vzhledem k tomu, že bylo slíbeno splnění i jejich dalších požadavků na poli rozšiřování kompetencí VPL a rušení nesmyslných preskripčních omezení, odvolali své protestní akce.
Nyní se dozvídáme, že záměrem ministerstva je drtivou většinu částky, která znamená rekordní meziroční navýšení prostředků pro zdravotnictví, použít na úhrady pro lůžková zařízení a na zvýšení úhrad pro ambulantní sektor nezbývají prakticky žádné finanční prostředky.
SPL ČR a SVL ČLS JEP trvají na naplnění dohody z 15. 9. 2016 a požadují pro rok 2018 navýšení základní sazby kapitace o tři procenta. Jen tak se konečně spravedlivě promítne navýšení ceny lékařské práce do kapitační platby. Zdůrazňujeme, že se nejedná o žádné finanční požadavky navíc, jde pouze o dorovnání dluhu.
Považujeme to, v roce rekordního nárůstu finančních prostředků pro zdravotnictví, za absolutní minimum toho, co můžete udělat pro primární péči, o jejíž roli, důležitosti a síle Vás jistě nemusíme přesvědčovat.
Dále Vás upozorňujeme na to, že práce na odstraňování preskripčních omezení cestou momentálně otevřených hloubkových revizí SÚKL probíhá velmi pomalu a minimálně v oblasti moderních perorálních diabetik nelze přístup VZP označit jinak než jako zdržovací taktiku. Vzhledem k tomu, že se dosavadní způsob odstraňování těchto odborně neopodstatněných administrativních omezení, která jen prodražují zdravotní péči a obtěžují pacienty i lékaře, neosvědčil, žádáme, aby ministerstvo připravilo systémové opatření vedoucí k plošnému odstranění preskripčních omezení skupiny „L“.
Děkujeme za pochopení a vstřícnost.
MUDr. Petr Šonka, předseda SPL ČR
doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda SVL ČLS JEP