Ministrem zdravotnictví bude po dlouhé době nelékař

Ministra zdravotnictví MUDr. Svatopluka Němečka, MBA, vystřídá ve funkci dosavadní ředitel Fakultní nemocnice Motol JUDr. Ing. Miloslav Ludvík (oba ČSSD). Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) změnou reflektuje nejen výsledek krajských voleb, ale i chronickou nespokojenost lékařského stavu.

Česká lékařská komora (ČLK) už na svém zářijovém mimořádném sjezdu formulovala tzv. Krizový plán pro zdravotnictví, kde v pěti bodech popsala přetrvávající problémy v resortu, které je prý třeba vyřešit ještě do konce volebního období současné vlády.

Souhlasíte s výměnou ministra zdravotnictví?

I přes legislativní snahy odcházejícího ministra Němečka a růst platů ve zdravotnictví není krize zdravotnictví ještě zdaleka zažehnána, myslí si ČLK. Lékaři požadují kromě jiného například vyšší platby za státní pojištěnce a jejich pravidelnou valorizaci či spravedlivější rozdělování těchto prostředků a další změny. Své požadavky předložil prezident ČLK premiéru Bohuslavu Sobotkovi na společné schůzce s ministrem Němečkem. Premiérovi zde mimo jiné sdělil, že by lékaři uvítali změnu na postu ministra zdravotnictví. Tu nakonec Bohuslav Sobotka i kvůli stranickým tlakům po nepříliš uspokojivých výsledcích krajských voleb vyslyšel a později v týdnu, před řádným sjezdem ČLK, který se konal ve dnech 12. a 13. listopadu, oznámil i nástupce – tím má být od 1. prosince dosavadní ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

Ministerstvo posoudí, co lze stihnout
Podle dosluhujícího ministra Němečka jeho úřad většinu požadavků lékařů plní. „Reformujeme vzdělávání, připravujeme nový úhradový systém pro nemocnice, v nejbližších týdnech do vlády půjde zákon o pravidelné valorizaci za státní pojištěnce,“ uvedl S. Němeček po schůzce s premiérem. Na změny, které ČLK požaduje, je však velmi málo času, a MZ proto dostalo od premiéra za úkol, aby do měsíce provedlo analýzu toho, co lze do podzimních voleb ještě ve zdravotnictví prosadit. Budoucí ministr se tak ocitne pod stejným tlakem jako ten současný. Podle premiéra se odcházejícímu ministrovi podařilo velmi dobře zajistit financování zdravotnictví na příští rok. „Já myslím, že na příští rok máme financování zdravotnictví velmi slušně zajištěno. Prostě proto, že jsme prosadili ve vládě růst plateb za státní pojištěnce. Od 1. ledna rostou platy sester a lékařů o 10 procent a je připravena úhradová vyhláška, která by měla dostat do nemocnic dostatek peněz na to, aby se to stalo,“ řekl premiér v Radiožurnálu.

Sám ministr Němeček nevnímá své odvolání jako kritiku práce, ale spíše jako čistě politické rozhodnutí. „S premiérem jsme se bavili o tom, jak ministerstvo funguje, a pan premiér naopak ocenil kus dobré práce za ty tři roky, to, co se nám v rámci resortu povedlo. A osobně mi říkal, že to považuje za velmi zdařilé a velmi úspěšné působení v rámci sociální demokracie,“ řekl S. Němeček České televizi s tím, že v jeho odvolání hrály roli spíše politické vlivy než výsledky odborné práce na MZ.

Je třeba zlomit odpor ministra Babiše 
Podle předsedy vlády i lékařů je pro pozitivní změny ve zdravotnictví třeba překonat především odpor ministerstva financí, které vede předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Odcházejícímu ministru Němečkovi se prý toto nepodařilo a od Miloslava Ludvíka, který je mezi lékaři znám jako zkušený a schopný manažer, si premiér Sobotka i prezident ČLK Milan Kubek slibují, že bude schopen ministra financí přesvědčit o nutnosti změn, které zdravotnictví stabilizují. „Pokud jde o Miloslava Ludvíka, myslím, že to je zajímavá změna v tom, že po řadě let přichází na ministerstvo zdravotnictví někdo, kdo není povoláním lékař. On je ekonom a je skutečně velmi dobrý manažer, který dokázal dostat nemocnici v Motole do dobré ekonomické kondice dlouhodobě. Myslím, že potřebujeme na ministerstvu zdravotnictví někoho, kdo bude mimo jiné také schopen polemizovat s Andrejem Babišem,“ naznačil v Radiožurnálu své pohnutky vedoucí k odvolání Svatopluka Němečka premiér.

Podle Milana Kubka je však na změny málo času, a ačkoliv odvolání současného ministra vnímá jako logický krok, pokud se prý novému ministrovi nepodaří získat podporu celé vlády, žádoucí změny v resortu neprosadí. „Doufáme, že pan Ludvík, který vždycky dokázal získat peníze pro motolskou nemocnici, bude stejně vehementně bojovat za celé zdravotnictví a získá peníze,“ poznamenal prezident ČLK.

Filip Kůt Citores

Tento článek najdete v čísle ZN 21/2016.
Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

Share