Ministerstvo odvrátilo stávku praktických lékařů

Pacienti se nemusejí bát omezení dostupnosti zdravotní péče v souvislosti s uzavřením ordinací praktických lékařů. Lékaři po jednání s ministerstvem zdravotnictví přijali kompromisní řešení a odvolali chystanou stávku. Praktickým lékařům by se kromě úhrad měly zvýšit i kompetence a možnosti při předepisování léků.

Sdružení praktických lékařů ČR deklarovalo „stav ohrožení primární péče“ již koncem srpna a současně ohlásilo záměr uzavřít 21. září své ordinace. Stávkou chtěli lékaři protestovat proti dlouhodobým problémům, mezi které podle lékařů patří zejména nízké finanční ohodnocení jejich práce formou úhrad z veřejného zdravotního pojištění či nedostatečné kompetence a s tím související preskripční omezení – tedy příliš úzké spektrum léků, které mohou předepisovat.

Nemocnice v opozici
Proti zamýšlené stávce praktických lékařů se ozvaly jak zdravotní pojišťovny, tak především zástupci nemocnic. Podle Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), která sdružuje na 124 nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, chtěli praktici těžit z kritické personální situace nemocnic a zneužít snahy státu stabilizovat systém. Podle předsedy AČMN Eduarda Sohlicha je postup praktických lékařů nekolegiální vůči lékařům a sestrám z nemocnic i zdravotnické záchranné služby.

Další organizace zastupující nemocniční segment – Asociace nemocnic ČR (ANČR) – ovšem ve svém prohlášení poukázala na skutečnost, že nemocnice mnohdy suplují práci praktických lékařů, což často vede k přetěžování již tak zdecimovaného personálu nemocnic.

Více se dočtete v čísle ZN 13/2016.
Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

Share