Ministerstvo chystá import zdravotních sester z Ukrajiny

Skomírající personální stavy českých zdravotních sester má pomoci vyřešit jejich příliv ze zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví připravilo pilotní projekt, jehož cílem bude přilákat zdravotní sestry z Ukrajiny. Návrh chce předložit na jednání vlády, které se bude konat v listopadu.

Zdravotní sestry v současnosti chybějí především v akutní péči, jejich nedostatek má výhledově zlepšit zejména novela zákona o vzdělávání nelékařů, ale například i rostoucí platy ve zdravotnictví. Toto řešení však bude vyžadovat delší čas, neboť nové sestry je nejprve třeba vzdělat a poté ještě v praxi udržet – neutěšený stav je ovšem třeba řešit akutně již nyní. Východiskem z této situace by mohl být import profesionálů ze zahraničí, tak jako to dělají země na západ od nás s českými zdravotníky, které lákají na lepší pracovní podmínky. Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo zaměřit na zdravotní sestry z Ukrajiny. Podobný projekt už před časem spustila 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.

Ukrajinky pomohou, ale problém nevyřeší

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ladislava Štichy se v první fázi rozhodně nebude jednat o nějaký masový příliv, ale zpočátku půjde pouze o v řádech desítky sester. Klíčovým pro zaměstnání pracovníků z Ukrajiny měl být program ministerstva průmyslu a obchodu, který měl umožnit snazší integraci profesionálů rozličných oborů v České republice – tedy včetně rychlejšího udělování víz pro vysoce kvalifikované pracovníky. Podle Štichy však tento program nenaplnil očekávání ministerstva zdravotnictví, které proto vytvořilo vlastní projekt, jenž předloží během listopadu vládě. Do konce října mělo do České republiky dorazit prvních 17 sester zapojených do projektu 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Ta se již před časem rozhodla tímto způsobem pomoci řešit špatnou personální situaci v mateřské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Původně mělo v rámci tohoto projektu přijet 20 sester již v září, ovšem proces vyřizování žádostí a uznávání kvalifikací je poměrně náročný.

Více se dočtete v aktuálním čísle ZN 18/2016.
Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

Share