Česká republika se posunula blíže k zákazu kouření

Po dlouhých tahanicích prošel tzv. protikuřácký zákon všemi hlasováními v poslanecké sněmovně. Normu nyní posoudí senátoři. Prezident republiky Miloš Zeman již avizoval, že zákon nebude vetovat. Česká republika je tak dosud nejblíže k přísnému omezení kouření na veřejnosti v podobném rozsahu, jaký platí již v 18 zemích Evropy.

Po třech letech od vzniku návrhu protikuřáckého zákona schválili poslanci normu, která přinese úplný zákaz kouření v restauracích a také zánik kuřáren v budovách kulturních a sportovních institucí. Premiér Bohuslav Sobotka doufá v to, že protikuřácký zákon získá i souhlas senátu a prezidenta. Prezident republiky Miloš Zeman se již nechal slyšet, že ač je sám kuřák, zákon nebude vetovat. Výsledek hlasování má B. Sobotka za vítězství ochrany zdraví lidí nad komerčními zájmy. Pokud zákon vejde v platnost, bude Česko 19. zemí Evropy, kde bude úplný zákaz kouření platit.

„Prosazení takzvaného protikuřáckého zákona řadím mezi své priority a věřím, že po souhlasu sněmovny jsme na dobré cestě tento úkol dokončit. Nejde tady o zákon proti kuřákům, jak ho rádi nazývají někteří jeho odpůrci, je to zákon proti zlozvyku zvanému kouření. Uvědomme si, že kouření přímo či nepřímo způsobuje každoročně v České republice smrt zhruba 18 tisíc lidí. Každý život, který tento zákon zachrání, stál a stojí za to úsilí zákon prosadit. Jsem rád, že naše děti už budou vyrůstat v prostředí, které bude jasně říkat, že normální je nekouřit, že normální je chránit své zdraví a nepoškozovat ho ani ostatním, a to ani tabákovým dýmem ani alkoholem,“ zdůraznil po schválení zákona ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Kuřácké ostrůvky „svobody“

Proti hlasovalo jen něco málo přes dvacet poslanců

Restauratéři se bojí o zisky

Loni spotřeba cigaret rostla

Více se dočtete ve Zdravotnických novinách č. 25-26/2016.
Objednejte si předplatné a získejte kompletní informace.

zn_predplatne-info

Share